Divadlo

Tyl Josef Kajetán, Havelka Jiří, Novotná Klára:

Fidlovačka aneb Kde domov můj?

Režie: Havelka Jiří, 2010
Postava: Předsedající

Netradičně pojatá inscenace Tylovy Fidlovačky přináší propojení obrozenecké veselohry s realitou současného evropského parlamentu. Jiřina Jirásková byla v této hře „se zpěvy, tanci a poslanci“, jak říká režisér inscenace, obsazena do role Předsedající.

Rozhovor s Jiřinou Jiráskovou

Jiřina Jirásková se po dlouhé pauze způsobené zdravotními problémy opět vrací na jeviště a zkouší s režisérem Jiřím Havelkou v inscenaci Fidlovačka aneb Kde domov můj? ... S jakými pocity opět vstupujete na jeviště?

Samozřejmě bych si přála odpočívat a spát dvakrát tolik, než se mi to daří teď, ale pro mě je práce alfou a omegou mého života, já vlastně žiju jen na jevišti, ať už jde o zkoušky nebo o představení. Když odjíždím z domova na představení, vždycky si říkám "...zase tam musím být dvě hodiny ..." a jakmile vstoupím na jeviště, už o tom pocitu nevím! Já prostě žiju! Myslím, že jsem poněkud „nepoužitelná" do normálního života - mně to baví na jevišti!

Ráda pracujete s mladými kolegy, jak se vám zkouší s režisérem Jiřím Havelkou?

Jsme teprve na začátku zkoušení a zatím jsme spolu ještě nestrávili mnoho času, ale velmi oceňuju noblesu, s jakou s námi pan režisér Havelka jedná. A myslím si, že i pro mladé režiséry může být spolupráce se staršími a zkušenými herci zajímavᨅ.

Pokračování rozhovoru najdete na webu Divadla na Vinohradech.

Kritiky

…Předsedající Evropského parlamentu ztvárňuje Jiřina Jirásková, německého poslance Dietricha Schmitta Jiří Žák, Španěla Carlose Morálese Jiří Plachý, Švédku Clare Jensen Jana Malá, Britku Jane Green Hana Maciuchová a Čecha Jaroslava Kleina Michal Novotný.

Srdce diváků si bezpochyby získá především Maciuchová, která dokonale dávkuje suchý anglický humor, ale své „slovo do pranice“ dokážou s pochopením interpretovat všichni přítomní. Jiřina Jirásková s nadhledem přidává vtípky vybrané z knihy Humor sbližuje (Nejlepší anekdoty států EU)…

… A když zazní píseň Kde domov můj? v interpretaci dědečka Mareše (pardón, babičky Marešové, tedy Jiřiny Jiráskové), mnohým divákům mimovolně přeběhne mráz po zádech, a někteří dokonce spontánně vstávají, tak jak to při hymně má být...

Soprová Jana, Scéna, 5. Října 2010

Další odkazy