Televize

V televizi začala Jiřina Jirásková pracovat již v padesátých letech. Vzhledem k tomu, že se v počátcích vysílání Československé televize televizní inscenace přenášely živě, nemáme již šanci připomenout si tehdejší výkony zúčastněných herců, ani Jiřiny Jiráskové.

Účinkovala i v nejstarším československém televizním seriálu Rodina Bláhova (1959), kde hrála dceru S. Zázvorkové a I. Prachaře. Scénář J. Dietla, Z. Bláhy a I. Prachaře se nesl v komediální rovině. Seriál byl natolik úspěšný, že bylo na základě početných žádostí diváků realizováno jeho pokračování. Bohužel, dochoval se pouze závěrečný díl, a v tom se o postavě vytvořené Jiřinou Jiráskovou pouze mluví, nemáme tedy šanci její tehdejší výkon zhlédnout.

Další postavy vytvořila například v seriálech Zlá krev, Dnes v jednom domě, Život na zámku. Za nejvýraznější roli se dá ale považovat její nezapomenutelná Hana Bornová ze seriálu režiséra Františka Filipa Sňatky z rozumu. S noblesou a smyslem pro detail zde stvořila živoucí postavu balancující mezi radostí a smutkem. Seriálový otec Hany Bornové, Miloš Nedbal, zřejmě mohl být s hereckým výkonem své někdejší studentky spokojen.

V poslední době se nejvýraznější seriálovou postavou Jiřiny Jiráskové stala paní Kekulová ze seriálu Pojišťovna štěstí, o této postavě sama říká:

Domácí hospodyni Kekulovou jsem si vybrala ze dvou nabízených rolí v Pojišťovně štěstí, protože elegantních, dobře oblečených dam, jsem si už zahrála dost. Těšila jsem se, že všechny překvapím, když sáhnu po této staré vichřici. Ale oni se radovali, že jsem ji vzala, asi mě tak vidí.

Kekulová je báječná baba a já mám ty ženské, které jsou nepraktické, ale užitečné, které měly těžký život, které od života dostaly tolik na zadek, že měly jediné východisko z nouze, a sice postavit se tomu všemu, opravdu ráda, já je obdivuju. Navíc je to strašně hodná a velice pracovitá paní, takoví lidé jsou doslova kořením života. Diváky na tom všem ale stejně nejvíc zaujme a pobaví, že si dám citron do pusy…

Lidové postavy jsem hrála vždycky ráda. Jak jdou léta, tak se ukazuje, jako kdybych vlastně všecko to, co jsem dělala kolem a před tím, všecky ty královny a kněžny, ty dámy z vyšší společnosti, jako kdyby to bylo jenom takový ozkoušení, že to taky jde, ale že bych se měla zaměřit také na ty„obyčejné“ postavy. Poslední dobou hraju skutečně pořád lidovější a lidovější typy. Prostě ta holka z Košíř, z tý pavlače, tam někde je a zaplaťpánbůh za to, já jsem za to velmi vděčná.

Obliba a „potřeba“ paní Kekulové dosahuje takové míry, že se v nejmenovaném nákupním centru objevil inzerát zhruba tohoto znění: „Hledám paní do domácnosti, spolehlivou, pracovitou, poctivou, prostě paní Kekulovou… „

Jiřina Jirásková natočila v televizi mnoho inscenací (např. Jak se dělá divadlo, Žena z Korinta, Klíče na neděli), zábavných pořadů (např. Poslední leč Alfonse Karáska) i pohádek (např. Víla z jeskyně zla, O labuti). Zcela mimořádné místo mezi televizními inscenacemi a filmy však zaujímá Zámek v Čechách. Pod jeho scénářem je podepsán výtečný autor, Jiří Hubač. Jiřina Jirásková si s jeho poetikou rozumí, souzní s ní. Do hluboce lidského příběhu Elizabety Anny Marie hraběnky z Landsdorfu a ze Scheinbergu pronikla s citem. Pokořovanou, ale nepokořitelnou hraběnku obdařila ironií a skepsí, která dokáže být lékem pro přežití i těch nejtěžších okamžiků.

V šedesátých letech se Jiřina Jirásková často objevovala na televizní obrazovce také v roli moderátorky (např. Jizvy, jiskry, jistoty, Za kulisami Barrandova).

Výběr z televizních rolí

2002 Kožené slunce   Režie: Kachyňa Karel
1997 Pražský písničkář (seriál)   Režie: Paukert Ivo
1995 Život na zámku (seriál)   Režie: Hanuš Jaroslav
1993 Zámek v Čechách   Režie: Hollý Martin
1992 Klíče na neděli   Režie: Sirový Zdeněk
1991 Talisman   Režie: Dudek Jaroslav
1991 Víla z jeskyně zla   Režie: Rezek Adam
1990 Závrať   Režie: Háša Pavel
1989 Čeleď brouků finančníků   Režie: Olmer Vít
1987 Žena v trysku století   Režie: Podskalský Zdeněk
1987 Ohnivé ženy mezi námi   Režie: Podskalský Zdeněk
1987 Poslední leč Alfonse Karáska   Režie: Podskalský Zdeněk
1987 Arabesky   Režie: Háša Pavel
1986 Žena z Korinta   Režie: Daněk Oldřich
1986 Zlá krev (seriál)   Režie: Filip František
1982 O labuti   Režie: Jireš Jaromil
1979 Dnes v jednom domě (seriál)   Režie: Filip František
1969 Jak se dělá divadlo   Režie: Pokorná - Makoszová Jiřina
1968 Sňatky z rozumu (seriál)   Režie: Filip František
1961 Ztracená revue   Režie: Podskalský Zdeněk
1961 Střevíčky   Režie: Ondráček Miroslav
1959 Rodina Bláhova (seriál)   Režie: Dudek Jaroslav, Strnad Stanislav
1953 Krejčovská povídka   Režie: Puš Jindřich